Én és a Buddhizmus
2009.08.15.
Kategorizálva: Címlap, Közösség Címkézve: Buddhizmus, Glonczi László
Elsőnek 2004 májusában találkoztam ezzel a körrel. Akkoriban nem tudtam ,hogy ez a kör miféle ideológiák köré épül, csak azzal foglalkoztam ,hogy nyolcadikos általános iskolásként megismerkedjem az ózdi Ady Endre roma tehetséggondozó kollégium lakóival. Három napos tábor volt ahol az ismerkedés került előtérbe. Ekkor tudtam meg ,hogy nem csak az ózdi kollégium lakói vannak a táborban ,hanem a pécsi Amrita OBK egyesület tagjai is és azt is megtudtam ,hogy miért. Mert a tábort az Amrita OBK egyesület és az ózdi kollégium rendezte. Elég sok helyen voltunk ,de ami legjobban megmaradt bennem az ózdi strand és a Bükkmogyórosdon az úszói tábor. Az úszói tábor az egy buddhista elvonuló központ mint tudtam meg utólag ,de akkor még nem nagyon foglalkoztatott a dolog. A tábor körülbelül 3km-re volt a falutól ezt a távot mindig gyalog kellet megtenni ,mert az autók nem tudtak bejönni a földúton. A táborban sem áram, sem fürdőszoba nem volt. A vizet egy közeli patakból kellet hozni , gyertyával kellett világítani.A táborból három személy maradt meg az emlékezetembe Orsós Miklós az Amrita OBK egyesület egyik vezetője, Újlaky András a CFCF alapítvány egyik vezetője és Imre Roland az Amrita egyesület tagja. 14 évesen nem nagyon tudtam ,hogy a buddhizmushoz lesz valami közöm.
Kollégista lettem és a Serényi Béla Gimnázium tanulója is egyben. Egy éven keresztül ezzel a társasággal nem találkoztam egyáltalán csak hallottam róluk Lázi Istvántól a szobatársamtól aki folyamatosan kapcsolatban volt velük. Derdák Tibor és Orsós János azt hiszem ekkoriban alkották meg a Kis Tigris Gimnáziumot. Mesélt a kirándulásaikról, táboraikról amikben ő is részt vett és mesélt a buddhizmusról. Egyre jobban kezdett érdekelni ez a társaság ,hiszen annyi mindent hallottam róluk és már én is szerettem volna látni a saját szememmel,hogy mit is csinálnak.
Második találkozásunk Budapesten volt. A Bhim Rao egyesület rendezte a tábort ahova meghívta az ózdi kollégiumot és a Kis Tigris Gimnáziumot is. Itt volt alkalmam megismerni a Kis Tigris Gimnázium néhány tanulóját és Orsós Jánost. A legnagyobb élmény az volt mikor elmentünk a Váradi Roma Café klubjába énekelt nekünk az együttes és ekkor láttam elsőnek Mohácsi Viktóriát aki bekerült az Európai parlamentbe.
Még ebben az évben a Derdák Tibor és Orsós János rendeztek tábort Úszón a buddhista elvonuló központba. Azokat a fiatalokat hívták a táborba akiket ismertek vagy valamilyen kapcsolatban álltak a körrel. Meg hívtak még néhány vendéget Angliából akik a nyugati buddhista rendhez tartoznak Subhuti, Matt,Taira, Manidamma, Anne .Tartottak nekünk előadásokat a buddhizmusról,meditációról és csináltunk szertartásokat is. Esténként pedig az elmaradhatatlan rituálénknak adtunk teret a tábor tűz melletti éneklés és táncolás. Ekkor kezdtem megismerkedni a buddhizmussal és ekkor tanultuk meg az öt erényt is. Ebben a táborban ismertem meg Derdák Tibort, Kalányos Lászlót,Orsós Annát és még sok mindenkit.
Még ezen a nyáron rendeztek egy tábort Hetefejércsén is, ahol mélyíthettük a kapcsolatainkat, még jobban összebarátkozhattunk ,melyet elősegített a közös feladatok megoldása. Itt is voltak a buddhizmusról előadások és még itt voltak az Angol barátaink is.
A következő találkozásunk egy évvel később következett Budapesten .Egy intenzív egy hónapos angolnyelv tanfolyamon vettem részt Lázi Istvánnal, Imre Rolanddal és Berki Józseffel a CFCF alapítvány jóvoltából. Itt újra találkozhattam Újlaki Andrással és itt ismerkedhettem meg Mohácsi Erzsébettel a CFCF Alapítvány vezetőjével. Különböző feladatokat kaptunk és nekik köszönhetően rengeteg emberrel megismerkedhettünk,többek között Felcsúti Péterrel. Ennek az egy hónapnak köszönhetem azt, hogy megismerhettem Budapestet és az angoltudásom megalapozását.
A következő találkozás a tavasszal volt Úszón ,ahova eljött nyugati barátunk is Subhuti a nyugati Buddhista rend vezetője. Ezen a találkozón avattak három embert Dhammamitrává(buddha tanainak barátaivá) Orsó Anikót, Kalányos Lászlót és Lázi Istvánt. Mindenki készülődött, virágokat gyűjtöttek,ajándékokat készítettek, az oltárt feldíszítették. Az avatás gyertya fénynél történt ami még meg hittebbé és ünnepélyesebbé tette az avatást. Ekkor jelentették be a Dzsaj Bhim közösség megalakulását is.
Újra Úszón voltunk .Egy újabb tábor lett rendezve ahol a meg hívott vendég egy Ashwin Jangham egy indiai egyetemista fiú. Ashwin is tartott nekünk előadásokat Indiáról, a társadalmi felépítéséről, az ottani buddhizmusról és ekkor hallottam elsőnek Dr.Ambedkar nevét is. Ashwin egy egész nyarat itt töltött és volt alkalmam találkozni vele elég sokszor ezen a nyáron hiszen rengeteget jártam Baranya megyében az Amrita egyesületnél ,ahol Ashwin lakott. Nyírő András jóvoltából a Sziget Fesztiválra is ami életem egyik legnagyobb élménye volt.
Találkozásaink iskolai berkekre is kiterjedtek. A kollégiumok rendeztek találkozókat és Baranya megyébe is meghívták az ózdi kollégiumot fellépésekre a Gandhi Gimnáziumba és ha már Baranya megyében voltunk elmentünk a Kis Tigris Gimnáziumba fellépni ahol már ismerős arcokkal találkoztam.
A következő évben már B-A-Z megyében találkoztam velük Dr.Ambedkar Gimnázium megalakításakor. Már ekkor végzős diák voltam A Serényi Béla Gimnáziumban Putnokon ami nincs olyan messze Hegymegtől és Sajókazától. Így már könnyebb volt velük találkozni. Leérettségiztem és nekik köszönhetően a Heller Főiskolába járhattam. Olyan akciókban vehettem részt a Dzsaj Bhim közösség nevében mint a Filmsál akció, ahol a sajókazai asszonygyülekezetnek segíthettem pénzt gyűjteni az ország filmrendezőivel karöltve. 2009 Júniusában érettségi vizsgát tettem angol nyelvből , mert a Serényi Béla Gimnáziumban német nyelvből vizsgáztam. Most pedig ebben az évben azon dolgozom hogy jobb érettségi vizsgát tehessek történelemből és matematikából a Dr.Ambedkar Gimnáziumnál, hogy felvegyenek egyetemre.
Legaktívabb kommentelők