Gandhi és Ámbédkar
2008.09.28. Kategorizálva: Címlap, Közösség Címkézve: Konferencia
Iskolánk és a Dzsaj Bhím Közösség méltó módon állított emléket Gandhi és Dr. Ámbédkar 1932. szeptemberében a börtönben kötött megegyezéséről arról, hogy hogyan lépett a történelem színpadára a világ legnépesebb hátrányos helyzetű közössége.
Gimnáziumunk diákjai dallal és tánccal kezdték a napot. Az eseményt Mr. Singh nyitotta meg a budapesti Indiai Nagykövetség részéről. Derdák Tibor és Orsós János a dalit-cigány párhuzamokról beszélt. Stefán László sajókazai polgármester és Benkő Ferenc tiszaladányi polgármester mutatták be azt, hogy az önkormányzatok mit tehetnek a hátrányos
helyzetű diákokért. Vincze András beszélt a tranzitfoglalkoztatásról. Vicze Szabolcs, Orsós János és Almási Katalin a falusi fiatalok érettségiztetésének tapasztalatait részletezték Mánfától és Alsószentmártontól kezdve, Birin és Érpatakon keresztül Sajókazáig és Hegymegig.
Drámai tényfeltárást hallhattunk Sághy Ernának, a HVG újságírójának köszönhetően a szoc.pol. csalások körül kialakult maffiáról és a monoki-szerencsi cigányellenes kampányról. A Szerencs-környéki maffia áldozatai közül sokan Sajókazaiak. A monoki kampány pedig a nagycsaládosok családi pótlékjának megszüntetését célozza, tehát ez is sok sajókazai szegényembert érint. Délben Kállai László polgárjogi aktivista és munkatársai meglátogatták a konferenciát, majd fölvették a kapcsolatot a sajókazai és az ózdi önkormányzattal.
Dr. Ürmös Andor a diákjainknak tartott ismertetést a telepeken élők integrációját célzó állami programról. Káló Norbert szociális munkás a szendrőládi pászításról beszélt. Mohácsi Erzsébet, Dr. Budai Zoltán, Sztojka Katalin és Tóth Olivér a Chance For Children Foundation következő polgárjogi perére invitálta diákjainkat Miskolcra november 12-re. Pénteken a Beyond Budapest Sightseeing (az év legígéretesebb fiatal vállalkozása) Baglyas Gyuri és Manó vezetett be bennünket a Nyócker legrejtettebb zugaiba. A legnagyobb élmény egy helyi cigányasszonnyal való találkozás volt. A Fakanál Étteremben ebédeltünk, majd a Holokauszt Emlékközpontba mentünk, ahol helytörténeti kutatómunka alapjait vetettük meg Pécsi Tiborral és Csató Mihállyal.
Szombaton Sajókazán sportnapon vettünk részt, ahol egyik focicsapatunk aranyérmes lett, másik pedig bronzérmes, és a ping-pongosaink is remekül küzdöttek. Kalina Yvette, a Poli igazgatója és Singer János a KáldorKoli igazgatója végig velünk volt a programokon, mert most alakítjuk ki velük a tartós pedagógiai együttműködést. Az eseményekről Baglyas Gyuri és Szederkényi Juli profi fotóit láthatjátok.
Fotók: Dr. Ámbédkar és az Élő történelemóra
Legaktívabb kommentelők