Tisztelt Képviselőtestület, Tisztelt Gyülekezetek!
2012.06.07.
Kategorizálva: Címlap
Sajókazán az elmúlt hónapokban megoldatlan problémák kerültek felszínre vallási és nemzetiségi közösségünk, valamint az államhatalmi szervek viszonyában. Amikor ezt érzékeltük, november 28-án levélben fordultunk a község vezetéséhez és a keresztény gyülekezetekhez.
Hitünk szerint testvérként kell tekintenünk egymásra. Ennek kinyilvánítására indított bennünket legutóbb a karácsonyi ünnepek közelsége. Március 15. előtt hasonlóan közösségi gondolatok foglalkoztatnak minket: „Legyen béke, szabadság és egyetértés!”
Karácsonyi levelünkben leírtuk a főbb témaköröket, amelyek ma zavart okoznak a faluban élő családok egy része és a helyi hatalom képviselői között. Az általunk fölvetett kérdések egy részében azóta előrelépést tapasztaltunk. Más területeken sajnos kiéleződtek a válságjelenségek.
- A vízi közműberuházás terveit látva javasoltuk, hogy a tervek terjedjenek ki a Virág utcára és a Szegfű utcára is. Az egész település érdeke, hogy ez a 85%-ban külső forrásokból támogatott nagyberuházás elérje azokat az utcákat is, amelyekben a közszolgáltatások szintje alacsonyabb, az ingatlanok értéke ezért minden fejlesztésnél relatíve csökken. Csak úgy javíthatunk a sajókazai lakosság demográfiai összetételén, ha segítünk a Virág és Szegfű utcában álló ingatlanok értékének növelésében.
Köszönjük, hogy ez a javaslatunk meghallgatásra talált.
Tisztelettel kérünk írásbeli tájékoztatást az új tervekről.
- A közfoglalkoztatás tervezésében szintén tapasztalunk előrehaladást a tavalyi levelünk óta. A Roma Nemzetiségi Önkormányzattal való egyeztetéssel összhangban már februárban közmunka lehetőséget kapott néhány olyan lakos, aki tavaly egész évben nem. Köszönjük, hogy az Önkormányzat figyelme kiterjedt rájuk.
Természetesen a közmunka az a terület, ahol még igen sok közös erőfeszítésre van szükség. Közösségünk felajánl néhány feladat végzési lehetőséget, amelyeket az elmúlt esztendőben készítettünk elő. Közmunka lehetőséget ajánlunk a frissen elkészült családi napköziben a Sólyom telepen, a mosási és fürdési lehetőséget kínáló közösségi házainkban a Sólyom telepen és a Petőfi utcában, iskolaépületünkben a Sólyom telepen, és az ősszel felszántott földeken a Sólyom telep fölötti dombokon. Évtizedek óta munkanélküliként tengődő emberek nyilván nem tudnak tömegesen és gyorsan visszailleszkedni a versenyszférába, de ezekben a feladatokban valódi értékekkel járulhatnak hozzá Sajókaza gyarapításához. Akár a mezőgazdasági, akár a gyermekfelügyeleti, akár a mosodai, akár a fürdőben végzett munka a helyi közösség hasznára van, és a megszerezhető jövedelmet is jórészt helyben fogják elkölteni a közmunkások, tehát a közhasznú munka valóban minden sajókazainak a hasznára válik.
A Roma Nemzetiségi Önkormányzat javaslatot tett a nem állami szervezetek bevonására a közfoglalkoztatásba:
„A 2011. évi CVI. törvény 1 §. (3) alapján, a Roma Nemzetiségi Önkormányzat is közfoglalkoztató lehet és kérelmet nyújthat be rövid és hosszabb időtartamú közfoglalkoztatási támogatásra a munkaügyi kirendeltség felé. A törvény célja, hogy minél több munkaképes, aktív korú és szociálisan rászoruló ember számára biztosítson munkalehetőséget. Az előző év negatív tapasztalatai alapján a közfoglalkoztatás alaposan átgondolt és minden munkanélküli személyre kiterjedő szervezése közös érdekünk. Jelen megállapodásunk értelmében a 2012. évtől a Roma Nemzetiségi Önkormányzat részt vesz a települési közfoglalkoztatási terv elkészítésében és aktív szerepet vállal a közfoglalkoztatásban. A közfoglalkoztatásról szóló együttműködés feltételeit a felek külön megállapodásban rögzítik. A Roma Nemzetiségi Önkormányzat a munkalehetőség javítása érdekében javaslatot tesz az önkormányzat felé további közfoglalkoztató szervezetek bevonására.” – írják együttműködési megállapodás tervezetükben.
Kérjük, hogy a helyben működő egyházi szervezetek, és további intézmények, vállalkozók vegyék fontolóra közmunkásoknak ajánlható feladatkörök megjelölését.
- Közösségünk 2008-ban kezdődött kitartó munkájának eredménye, hogy mára két tucat család megszabadult az áramlopás szégyenétől. A sajókazai siker tette lehetővé, hogy Ózdon néhány hét alatt rendeződött az egész Hétes telep hasonló problémája. Szeretnénk megosztani e fölötti örömünket a Képviselőtestület tagjaival és a keresztény gyülekezetekkel. Szeretnénk, ha a további előrefizetős mérőórák fölszerelését már az önkormányzattal és helyi karitatív szervezetekkel közösen végezhetnénk.
- Az ombudsmani jelentésben is szereplő rágcsálóirtás ügyében Polgármester úr február 13-i javaslatai alapján szívesen együttműködünk a lakosok eligazítása, az irtáshoz szükséges eszközök védelme érdekében. Ehhez kérjük egy közös akcióterv kidolgozását.
- A lakcímbejelentések ügyében fennálló alkotmánysértő helyzet megoldását is közös erővel látjuk lehetségesnek. Biztosak vagyunk abban, hogy az Önkormányzat is egyeztetni akar erről az érintettekkel. Talán segítené a kibontakozást, ha e téren országos szakmai tapasztalattal rendelkező külső partnert is bevonnánk az egyeztetésekbe.
- Az iskolaépület használata körüli súlyos feszültségek csökkentek az elmúlt hónapokban a Kormányhivatal fellépésének köszönhetően. Továbbra is fontosnak tartjuk azonban, hogy a település vezetése értékelje és méltányolja Közösségünk oktatási és beruházási tevékenységét. Az elmúlt években Közösségünk révén több mint százmillió forint érkezett a településre. Sok felnőtt ember végezte el az általános iskolát, sokan szereztek OKJ-s képzettségeket, több közterület és sok épület megújult a lakosság hasznára. Szeretnénk, ha a háziorvos, az általános iskola vezetője, a jegyző, a rendőrparancsnok stb. reális képet alkotnának kollégáink és aktivistáink áldozatos munkájáról, és valós információk alapján szólnának közösségünkről a helyi közvéleményben.
Ők ma még a feljelentések, bilincselések, becsmérlések nyelvén érintkeznek velünk, de tudjuk, hogy sokukban azért ott rejtezik a jó szándék. Legyen bátorságunk tisztelettel belenézni egymás szemébe!
Ezért tisztelettel meghívjuk az önkormányzat, a rendőrőrs, az egészségügyi és a szociális intézmények valamint az egyházi gyülekezetek képviselőit iskolánk bármely tanítási órájára, hogy első kézből szerezzenek információt a nálunk folyó munkáról.
- A népszámlálás ügyében tett rendőrségi följelentés és az ellenünk folyó széleskörű rendőrségi akció árnyékot vet a népszámlálás anonimitására és több száz ember becsületére. Hazánk nemzetközi megítélésének árt, hogy rendőrök faggatják erről egy etnikai közösség tagjait a lakásukon. Közösségünk nyomatékosan kéri a nyomozás leállítását, és támogatja a Roma Nemzetiségi Önkormányzat e tárgyban tett javaslatát: „A nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvény 11. § és 13. § érvényesülésének zavartalan biztosítása érdekében, a 2011. évi népszámlálás során felszínre került feszültségek megoldása érdekében a két testület egymással együttműködve a Központi Statisztikai Hivatal segítségével felkészítést indít, hogy Sajókaza megfelelően képzett cigány nemzetiségű számlálóbiztosokkal rendelkezzen.”
- Életünket megkeserítő közbiztonsági problémákban is segítene, ha közös gondjainkat közös gondolkodás útján megoldanánk. A falopások visszaszorítása érdekében szeretnénk az önkormányzati képviselőkkel közösen feldolgozni az áramlopás legyőzésének sikeres tapasztalatait. Nem értünk egyet azokkal, akik ezekben roma kérdést látnak, de támogatjuk a Nemzetiségi Önkormányzat javaslatát: „a két testület évente együttes ülésen felülvizsgálja a községünket érintő legkínzóbb szociális és közbiztonsági feszültségeket. Közös akciótervet dolgoznak ki a falopások, a pincefeltörések, az áramlopás, az iskolakerülés jelenségeinek visszaszorítása érdekében.” Szeretnénk, ha a káros erkölcsi jelenségek visszaszorítása érdekében készítendő akciótervben a helyi vallási közösségek is tevékeny szerepet vállalnának.
- Közösségünk nap mint nap találkozik a bűn és a bűnhődés drámáival. Az erkölcsi nevelés különösen fontos azokban az esetekben, amikor egy egyén még visszafordulhat a bűnözői pályafutásról. Sajnos a bűnözői karrier ma sok fiatal számára inkább vonzó perspektíva, mintsem elriasztó távlat. Sok kamasz „továbbképzési lehetőségnek”, férfiúi próbatételnek, a felnőtté válás döntő állomásának tekinti a börtönt, tehát a kriminalizáció útján állampénzen bűnözőket képezünk Sajókaza számára. A szabálysértési ügyek kriminalizációja az adófizető polgárok pénzének pazarló és felelőtlen felhasználását jelenti, és profi bűnelkövetői réteget termel ki a településen. (Ez egyáltalán nem feltétlenül romákat jelent.) Nincs szükségünk ilyen rétegre, ezeket az embereket vissza kell terelni a becsületes megélhetés lehetőségeibe. A megtévedt egyéneket a közösség hasznára végzett kétkezi jóvátétellel és gondos neveléssel rá kell ébreszteni a falu közösségének megtartó erejére. Jó ideje részt veszünk a „közérdekű munka” programban, de eddig nem volt módunk tapasztalataink megosztására Önökkel. Kérjük a helyben működő összes egyházi szervezetet, alakítsanak ki egyeztetett rendszert Sajókazán a szabálysértési büntetések nevelő célzatú ledolgozhatóságának kialakítása céljából.
- A fent jelzett kérdésekről indítandó érdemi egyeztetések arra is lehetőséget teremtenének, hogy a településen fölvetődő problémák zömére itt, a településen belül találjuk meg a megoldást, és a szélesebb nyilvánosság elé már egyeztetett álláspontok, közös eredmények kerüljenek. Így a sajtó jó hírekkel szolgálhatna Sajókazáról.
- Döntő fontosságú kérdés az együttműködés sikere szempontjából a kiinduló pontok világos megfogalmazása. E tekintetben példaadónak látjuk a Nemzetiségi Önkormányzat javaslatainak bevezető sorait: „Sajókaza Község Önkormányzat Képviselő-testülete, valamint a Sajókazai Roma Nemzetiségi Önkormányzat Képviselő-testülete nagyra tartják az ipar, különösen a bányászat, és a mezőgazdálkodás tevékenységeiben létrejött cigány-nemcigány együttélés értékeit, elkötelezettek a nemzetiségi közösségek és egyének jogainak és esélyegyenlőségének biztosítása iránt, büszkék a sajókazai önkormányzati intézmények és a cigány önszerveződés kereteiben élért oktatási, szociális, sport eredményekre, a roma nemzetiségi középiskolai beruházásra.” .
Szeretnénk egy ilyen együttműködés részesei lenni a településen.
Szeretnénk egy virágzó és boldog település kialakításán dolgozni minden helyi partnerünkkel.
Javasoljuk, hogy az előkészítő találkozás a Radvánszky Művelődési Házban legyen a béke, szabadság és egyetértés jegyében március 15-én.
Derdák Tibor, Lázi István János, Orsós János
Sajókaza, 2011. március 2.
Legaktívabb kommentelők